MAX3872AETJ+ OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of 32-WFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 32 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run NOT SPECIFIED. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 2.67GHz. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3V~3.6V can be supplied by the component. Ethernet, SONET/SDH is the main purpose of the component. There are 2007 publised of the part. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 32 pins. The device uses the telecom IC type of ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT. When working at a frequency of 2.667GHz, it is able to achieve excellent efficiency.
MAX3872AETJ+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): NOT SPECIFIED
Include 1 Circuits
with 32 Pins
MAX3872AETJ+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3872AETJ+ application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Frequency | 2.667GHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 2.67GHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 2:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | Ethernet, SONET/SDH |
| Height | 750μm |
| Length | 5mm |
| Width | 5mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |