MAX3886ETN+ OverviewClock program is accessible in the Tube package. Clock program is contained in a package of 56-WFQFN Exposed Pad. Surface Mount is the recommended mounting type. There are 56 terminations in it. The part provides 3.3V voltage. This part's peak reflow temperature is utilized to run 260. There are 1 on the device. The maximum frequency for normaloperation is 622MHz 2488Mbps. Clock program varies the range of -40°C~85°C operating temperature. A voltage of 3V~3.6V can be supplied by the component. Optical Network Terminal (ONT) applications, Gigabit Passive Optical Network (GPON), Broadband Passive Optical Network (BPON) is the main purpose of the component. CML, LVDS is intended to be the output. There are 2007 publised of the part. MAX3886 is the base part number for you to search for other information. Clock program is recommended that Clock program be mounted wClock programh Surface Mount. The device is designed with 56 pins. Circuits application includes 56 pins. This part can operate supply current at 240mA. The device uses the telecom IC type of ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT. Circuits application is suCircuits applicationable for the part based on SONET.
MAX3886ETN+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
run the output at th range of CML, LVDS
with 56 Pins
MAX3886ETN+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3886ETN+ application specific timer applications.
Network Attached Storage
Multi-function Printer
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | TIN |
| Applications | SONET |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX3886 |
| Output | CML, LVDS |
| Pin Count | 56 |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Operating Supply Current | 240mA |
| Frequency (Max) | 622MHz 2488Mbps |
| Number of Inputs | 4 |
| Input | CML, LVDS, LVPECL |
| Ratio - Input:Output | 7:6 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH SUPPORT CIRCUIT |
| Main Purpose | Optical Network Terminal (ONT) applications, Gigabit Passive Optical Network (GPON), Broadband Passive Optical Network (BPON) |
| Length | 8mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 8mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |