MAX3991UTG+ OverviewThe Tube package provides access to it. An accompanying case is included. A mounting type of Surface Mount is recommended. There are 24 terminations in it. The part provides a voltage of 3.3V volts. The peak reflow temperature is used to run 260. 1 are present on the device. normaloperation has a maximum frequency of 693.5MHz. Temperatures can be varied in the 0°C~85°C range. Depending on the component, a voltage of 3V~3.6V can be supplied. This component primarily serves the purpose of SONET/SDH. XFP Optical Receivers. Currently, there are 2005 publications of the part. In order to find information about a part, you need to start at MAX3991. The board has 24 pins. This device uses a ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT telecom IC. SONET;SDH is a suitable part for this part.
MAX3991UTG+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
MAX3991UTG+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX3991UTG+ application specific timer applications.
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
1 GbE and 10 GbE
Servers, Storage, Search Acceleration
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | SONET;SDH |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX3991 |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 693.5MHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | SONET/SDH. XFP Optical Receivers |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |