MAX3992UTG+ OverviewThe package Tube contains it. In a 24-WFQFN Exposed Pad-shaped case, it comes. The recommended mounting type is Surface Mount. As far as terminations are concerned, there are 24. Voltage is provided by the part at 3.3V. Running 260 utilizes this part's peak reflow temperature. On the device, there are 1. For normaloperation, 693.5MHz is the maximum frequency. Variations are made in the range of operating temperature 0°C~85°C. The component can supply a voltage of 3V~3.6V. The main purpose of the component is SONET/SDH. XFP Optical Receivers. A total of 24 pins are included. IC type CLOCK RECOVERY CIRCUIT is used in the device.
MAX3992UTG+ FeaturesMounting Type: Surface Mount
Peak Reflow Temperature (Cel): 260
Include 1 Circuits
MAX3992UTG+ ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX3992UTG+ application specific timer applications.
Wireless Access Point
Routers
Ethernet switch/router
PCI Express 2.0/3.0
Broadcast video/audio timing
Processor and FPGA clocking
Any-frequency clock conversion
MSAN/DSLAM/PON
Fibre Channel, SAN
Telecom line cards
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| Terminal Finish | TIN |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 24 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N24 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Frequency (Max) | 693.5MHz |
| Input | CML |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | Yes/Yes |
| Telecom IC Type | CLOCK RECOVERY CIRCUIT |
| Main Purpose | SONET/SDH. XFP Optical Receivers |
| Length | 4mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 4mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mount | Surface Mount |
| Published | 2005 |
| Pbfree Code | yes |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | SONET;SDH |
| Base Part Number | MAX3992 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3.3V |
| Nominal Supply Current | 108mA |
| Telecom IC Type | ATM/SONET/SDH CLOCK RECOVERY CIRCUIT |