MAX4190EUA OverviewThere is a Tube packaged wclass d amplifierh class d amplifier.8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package reduces space by making class d amp available.Considering its high performance, it is an excellent choice for Current Feedback.On the PCB, audio power amplifier is mounted in accordance waudio power amplifierh the method described by Surface Mount.A number of 1 circuits are utilized to enhance the audio ic's flexibility of the system.A pin count of 8 is present on this amplifier.A total of 8 terminations are present.Its -3db bandwidth is 185MHz.In order to operate digital sound amp, you need to supply it with 1.5mA current.A temperature lower than 85°C is recommended for operating conditions.Working temperatures should be at least -40°C.It is equipped with an amplifier type of OPERATIONAL AMPLIFIER.
MAX4190EUA FeaturesMAX4190EUA ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4190EUA Video Amps and Modules applications.
External Audio Amplifiers
Body Control Modules
High-Fidelity (HiFi) Headphone Drivers
Professional Audio Equipment
Analog and Digital Mixing Consoles
Audio Test and Measurement
Telematics control unit
Emergency call (eCall)
Aftermarket telematics
Automotive head unit
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Current Feedback |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G8 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Circuits | 1 |
| Current - Supply | 1.5mA |
| Slew Rate | 340V/μs |
| Amplifier Type | OPERATIONAL AMPLIFIER |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~11V ±2.25V~5.5V |
| Current - Output / Channel | 55mA |
| -3db Bandwidth | 185MHz |
| Length | 3mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |