MAX4298EUB+ OverviewMoreover, the book has an appendix that contains a case study. There is only one mounting type recommended for the product, which is Surface Mount. There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) case embedded in it. In this case, the device has 2 channels. There are Line Driver functions included in this part for your reference. This device can be applied in both Pre-Amplifier and X directions. As far as I know, it is supplied within 4.5V~5.5V days. In this device, the temperature range is -40°C~85°C TA, which is the range of this device. There are 10 terminations on the chip, which is the number of terminations on the chip. You can find similar parts by searching for the MAX4298 family of parts. The following specifications are related to the device: Class AB, which can be found here. In order to sort a part based on its consumer IC type, CONSUMER CIRCUIT can be used. There should be a minimum supply voltage (Vsup) for this part, which should not be less than 4.5V volts. 5.5V is the maximum supply voltage (Vsup). As far as the supply current is concerned, it operates under the 17.5mA parameter.
MAX4298EUB+ FeaturesWith 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) channels
operate temperature at the range of -40°C~85°C TA
consumer IC type: CONSUMER CIRCUIT
MAX4298EUB+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4298EUB+ Audio Special Purpose applications.
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
Audio Mix Consoles
Distribution Amplifiers
Graphic and P arametric Equalizers
Dynamic Range Processors
Digital Effects Processors
Telecom Systems
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4298 |
| JESD-30 Code | S-PDSO-G10 |
| Function | Line Driver |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Supply Current-Max | 17.5mA |
| Specifications | Class AB |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| Width | 3mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Active |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Package / Case | 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
| Supplier Device Package | 10-uMAX/uSOP |