| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Line Driver |
| Applications | Pre-Amplifier |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | Analog |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Specifications | Class AB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Max Power Dissipation | 755mW |
| Voltage - Supply | 4.5V~5.5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4299 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Supply Current-Max | 18mA |
| Supply Type | Single |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2mV |
| Gain Bandwidth Product | 1MHz |
| Consumer IC Type | CONSUMER CIRCUIT |
| Length | 5mm |
| Height Seated (Max) | 1.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Connection | Soldering |
| Manufacturer part # | J01270A0191 |
| Content | 1pc(s) |
| Cable category | RG 58 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4299 |
| Type | J01270A0191 |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 755 mW |
| Operating Supply Voltage | 5 V |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 4.5 V |
| Impedance | 50Ω |
| Input Offset Voltage (Vos) | 2 mV |
| Gain Bandwidth Product | 1 MHz |