MAX4358ECE+D OverviewIt is for your convenience that this part includes {0} functions.
MAX4358ECE+D FeaturesMAX4358ECE+D ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4358ECE+D Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 144-TQFP |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tray |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Buffered, SPI |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 144 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Additional Feature | ALSO OPERATE WITH 2.7V TO 5V SINGLE SUPPLY |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4358 |
| Pin Count | 144 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 4.5V~5.5V ±3V~5V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 70MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 32:16 |
| Off-state Isolation-Nom | 110 dB |
| Length | 20mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 144-TQFP (20x20) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tray |
| Base Product Number | MAX4358 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 4.5V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3V ~ 5V |
| Features | Buffered, SPI |