MAX4359EAX OverviewA package called {0} uses it to implement this functionality.
MAX4359EAX FeaturesMAX4359EAX ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4359EAX Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 36 |
| Weight | 723.394782mg |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Applications | Video |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4359 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 36 |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Supply Type | Dual |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:4 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 50ns |
| Switch-off Time-Max | 35ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V~5.5V |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Surface Mount | YES |
| Pbfree Code | yes |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Terminal Position | DUAL |
| Reach Compliance Code | unknown |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G36 |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -5.5V |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4.5V |