MAX4360EAX OverviewThis part displays {0}.
MAX4360EAX FeaturesMAX4360EAX ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4360EAX Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2000 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn/Pb) |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 941mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4360 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 36 |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 65MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:4 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 50ns |
| Switch-off Time-Max | 35ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V~5.5V |
| Height | 2.36mm |
| Length | 15.55mm |
| Width | 7.6mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |