![]()
Add to cart |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Function | Audio / Video Switch |
| Applications | Consumer Audio |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Specifications | 65dB |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4397 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Height - Seated (Max) | -- |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4397 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Series | CMF |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Size / Dimension | 0.090 Dia x 0.240 L (2.29mm x 6.10mm) |
| Tolerance | ±1% |
| Part Status | Active |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Resistance | 16.5 kOhms |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Failure Rate | -- |
| Features | Flame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety |