MAX4397SCTM+T OverviewWith Tape & Reel (TR), it comes in a case. A Surface Mount mounting type is recommended for this product. In 48-WFQFN Exposed Pad case, it is embedded. With 2 channels, the device is equipped. You can refer to Audio / Video Switch functions in this part. Consumer Audio is one of the possible applications of the device. Votage within 4.75V~5.25V is supplied. The device operates at a temperature in the range 0°C~70°C TA. On the chip, there are 48 terminations. Using the MAX4397 family as a search term will yield similar parts. The following specifications apply to the device: 65dB. This part should have a minimum supply voltage of 4.75V (Vsup). 5V is the maximum supply voltage it can handle. Analog IC AUDIO/VIDEO SWITCH is used in this device.
MAX4397SCTM+T FeaturesWith 48-WFQFN Exposed Pad channels
operate temperature at the range of 0°C~70°C TA
Supply voltage at 5V volts
MAX4397SCTM+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4397SCTM+T Audio Special Purpose applications.
Consumer electronics
AV/DVD Receiver, AV Amplifier
Car or Mobile Audio System
Digital Television
Musical Instruments
Recording Systems
High-End Audio/Sound Card for PC
Replacement of DIR1703
Other Applications Requiring S/PDIF Receiver
Audio Differential Line Drivers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Consumer Audio |
| Voltage - Supply | 4.75V~5.25V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4397 |
| JESD-30 Code | S-XQCC-N48 |
| Function | Audio / Video Switch |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.75V |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | I2C |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Specifications | 65dB |
| Length | 7mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Series | - |
| Product Status | Obsolete |
| Interface | I²C |
| Voltage - Supply | 4.75V ~ 5.25V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 48-TQFN (7x7) |
| Number of Pins | 48 |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4397 |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Radiation Hardening | No |