MAX4456CPL+ OverviewIn this part, you will find {0} functions.
MAX4456CPL+ FeaturesMAX4456CPL+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4456CPL+ Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 40-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Number of Pins | 40 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 40 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX4456 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 40 |
| Power Supplies | +-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 4.5V |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Supply Type | Dual |
| Bandwidth | 35MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5V |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Switch-on Time-Max | 50ns |
| Switch-off Time-Max | 35ns |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V~5.5V |
| Length | 52.075mm |
| Height Seated (Max) | 5.08mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |