MAX4456CQH+D OverviewThe chip should be run at a value of {0} so that it can function properly.
MAX4456CQH+D FeaturesMAX4456CQH+D ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4456CQH+D Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Number of Pins | 44 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2007 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 44 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | J BEND |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4456 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 44 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | +-5V |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 4.5V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| Supply Type | Dual |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:8 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -5.5V |
| Switch-on Time-Max | 50ns |
| Switch-off Time-Max | 35ns |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -4.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±4.5V~5.5V |
| Height Seated (Max) | 4.57mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |