MAX4529CPA OverviewPlease take in mind that this chip should be run at {0}.
MAX4529CPA FeaturesMAX4529CPA ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4529CPA Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 120Ohm |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4529 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T8 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 50μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 120Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 75ns |
| Switch-off Time-Max | 75ns |
| Normal Position | NC |
| Length | 9.375mm |
| Height Seated (Max) | 4.572mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |