MAX4529ESA+T OverviewListed below are {0} functions for your reference.
MAX4529ESA+T FeaturesMAX4529ESA+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4529ESA+T Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2001 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 120Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH SINGLE 5V SUPPLY |
| Max Power Dissipation | 471mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Frequency | 300MHz |
| Base Part Number | MAX4529 |
| Pin Count | 8 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G8 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 50μA |
| Nominal Supply Current | 50nA |
| Turn On Delay Time | 300 ns |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| On-State Resistance (Max) | 120Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 75ns |
| Switch-off Time-Max | 75ns |
| Normal Position | NC |
| Length | 4.9mm |
| Width | 3.9mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Package / Case | Axial |
| Supplier Device Package | Axial |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | RNC50 |
| Mfr | Vishay Dale |
| Product Status | Active |
| Height - Seated (Max) | - |
| Turn-On Delay Time | 300 ns |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -65°C ~ 175°C |
| Series | Military, MIL-PRF-55182/07, RNC50 |
| Size / Dimension | 0.070 Dia x 0.150 L (1.78mm x 3.81mm) |
| Tolerance | ±0.1% |
| Number of Terminations | 2 |
| Temperature Coefficient | ±25ppm/°C |
| Resistance | 402 kOhms |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Composition | Metal Film |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Max Power Dissipation | 471 mW |
| Frequency | 300 MHz |
| Failure Rate | S (0.001%) |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| Throw Configuration | SPST |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Military, Moisture Resistant, Weldable |