MAX4529EUT+T OverviewFor this part, {0} is the recommended mounting type.
MAX4529EUT+T FeaturesMAX4529EUT+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4529EUT+T Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Package / Case | Hockey Puck |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 6 |
| Supplier Device Package | -- |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4529 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Series | Evolution Dual |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Part Status | Active |
| Resistance | 120 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Video |
| Termination Style | Screw Terminal |
| Output Type | AC, Zero Cross |
| Circuit | SPST-NO (1 Form A) x 2 |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 50 µA |
| Voltage - Input | 4 ~ 32VDC |
| Throw Configuration | SPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| Voltage - Load | 48V ~ 660V |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 120Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Load Current | 50A |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.6V ~ 6V |
| Features | Bi-Directional, Buffered, T-Switch Configuration |
| Radiation Hardening | No |