MAX4539CAP Overview{0} terminations are present on the chip.
MAX4539CAP FeaturesMAX4539CAP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4539CAP Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| Resistance | 75Ohm |
| Applications | Audio |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4539 |
| Pin Count | 20 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G20 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 1 |
| Throw Configuration | DPST |
| Logic Function | Multiplexer |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| On-State Resistance (Max) | 75Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 75 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Signal Current-Max | 0.02A |
| Length | 7.2mm |
| Width | 5.29mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |