MAX4540CAP OverviewThere is an embedded version of it in the 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package. The superior flexibility of this circuit is achieved through the use of 2 circuits. There is a logic type 4 Channel Calibration Multiplexer associated with this electrical device. It is mounted in the way of Surface Mount so that this electronic part can be seen. It is a type of FPGA that belongs to the MAX series of FPGAs. In this case, 20-SSOP is the supplier device package that the company is using. A minimal supply voltage of 2.7 V is required for it to operate. As a result, it supports the maximum supply voltage of 12 V.
MAX4540CAP Features 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) package
MAX series
MAX4540CAP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4540CAP Universal Bus Functions applications.
Instrumentation Systems
Air conditioner
Home theater
Electric grinding wheel
Electrical tools
Sewing machine
DVD
VCD
Computer
Television
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 20-SSOP |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4540 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Discontinued at Digi-Key |
| RoHS | Compliant |
| Series | MAX |
| Number of Circuits | 2 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Logic Type | 4 Channel Calibration Multiplexer |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Radiation Hardening | No |