MAX4545CPP OverviewFor this part, {0} is the recommended mounting type.
MAX4545CPP FeaturesMAX4545CPP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4545CPP Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 20Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Video |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4545 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 20 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 20Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 150ns |
| Switch-off Time-Max | 100ns |
| Normal Position | NO |
| Length | 26.16mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |