MAX4545CPP+ OverviewVariations are made to the {0} operating temperature range.
MAX4545CPP+ FeaturesMAX4545CPP+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4545CPP+ Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mounting Type | Surface Mount |
| Mount | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Temperature Coefficient / Code | Z5U |
| Capacitance - nF | 22 nF |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | + 10 C |
| Factory Pack Quantity:Factory Pack Quantity | 1000 |
| Case Style | Conformally Coated |
| Manufacturer | KYOCERA AVX |
| Voltage Rating DC | 50 VDC |
| Brand | KYOCERA AVX |
| Tradename | SkyCap |
| Capacitance - pF | 22000 pF |
| RoHS | Details |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MAX454 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Series | SR |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Tolerance | 20 % |
| Type | Radial Leads SkyCap |
| Resistance | 20 Ω |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Video |
| Capacitance | 0.022 uF |
| Subcategory | Capacitors |
| Termination Style | Radial |
| Dielectric | Z5U |
| Lead Spacing | 5.08 mm |
| Number of Channels | 4 |
| Lead Diameter | 0.508 mm |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Throw Configuration | SPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| Product Type | Ceramic Capacitors |
| Operating Temperature Range | + 10 C to + 85 C |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 20Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Product | General Type MLCCs |
| Features | Bi-Directional, T-Switch Configuration |
| Voltage Rating | 100 V |
| Product Category | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - Leaded |
| Width | 5.08 mm |
| Height | 5.08 mm |
| Radiation Hardening | No |