MAX4546CEE+T OverviewEmbedded within the {0} package is the device.
MAX4546CEE+T FeaturesMAX4546CEE+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4546CEE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Additional Feature | SPST |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.635mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 70°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 6V |
| Temperature Grade | COMMERCIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| On-State Resistance (Max) | 20Ohm |
| Off-state Isolation-Nom | 80 dB |
| Neg Supply Voltage-Max (Vsup) | -6V |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch-on Time-Max | 150ns |
| Switch-off Time-Max | 100ns |
| Neg Supply Voltage-Min (Vsup) | -2.7V |
| Length | 4.89mm |
| Height Seated (Max) | 1.73mm |
| Width | 3.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |