MAX4547ESE+T OverviewIt has a total of {0} channels on it.
MAX4547ESE+T FeaturesMAX4547ESE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4547ESE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 years ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4547 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Turn-On Delay Time | 600 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 20 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 696 mW |
| Frequency | 300 MHz |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 50 nA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Dual, Single |
| Turn-Off Delay Time | 150 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 300MHz |
| On-State Resistance (Max) | 20Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| Radiation Hardening | No |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4547 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Off-state Isolation-Nom | 82 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch-on Time-Max | 150ns |
| Switch-off Time-Max | 100ns |
| Length | 9.9mm |
| Height Seated (Max) | 1.75mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |