MAX4549EAX OverviewThere are a variety of applications for it, including {0}.
MAX4549EAX FeaturesMAX4549EAX ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4549EAX Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-BSOP (0.295, 7.50mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make, SPI |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Audio, Video |
| Additional Feature | CAN ALSO OPERATE WITH 5V SUPPLY |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 0.8mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 36 |
| Qualification Status | COMMERCIAL |
| Number of Channels | 3 |
| Analog IC - Other Type | CROSS POINT SWITCH |
| -3db Bandwidth | 250MHz |
| On-State Resistance (Max) | 35Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:2 |
| Off-state Isolation-Nom | 85 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 5Ohm |
| Switch-on Time-Max | 1000ns |
| Switch-off Time-Max | 500ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~5.5V |
| Length | 15.415mm |
| Height Seated (Max) | 2.64mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |