MAX4555CPE OverviewIt can be applied to a wide range of applications, including {0}.
MAX4555CPE FeaturesMAX4555CPE ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4555CPE Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Force Sense |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 15V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Number of Channels | 4 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 9V~40V ±4.5V~20V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -15V |
| On-State Resistance (Max) | 6Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 38 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.3Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switch-on Time-Max | 325ns |
| Switch-off Time-Max | 325ns |
| Length | 19.175mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |