MAX4565CAP OverviewVariations are made to the {0} operating temperature range.
MAX4565CAP FeaturesMAX4565CAP ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4565CAP Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Weight | 453.59237mg |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 60Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 640mW |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 245 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Base Part Number | MAX4565 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 20 |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Max Supply Current | 10μA |
| Turn On Delay Time | 150 ns |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 350MHz |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Turn-Off Delay Time | 100 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Dual Supply Voltage | 5V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 83 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Normal Position | NO |
| Height | 1.78mm |
| Length | 7.33mm |
| Width | 5.38mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |