MAX4565CWP OverviewThe chip should be run at a value of {0} so that it can function properly.
MAX4565CWP FeaturesMAX4565CWP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4565CWP Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Package / Case | QFN |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Product Depth (mm) | 5(mm) |
| Operating Temp Range | -20C to 70C |
| Package | Bulk |
| Base Product Number | MAX456 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Bulk |
| Series | - |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Applications | Video |
| Pin Count | 4 |
| Number of Channels | 4 |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Screening Level | Commercial |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Bi-Directional, T-Switch Configuration |
| Product Length (mm) | 7(mm) |
| Product Height (mm) | 0.9(mm) |