MAX4565EPP OverviewIn the package {0} is the device.
MAX4565EPP FeaturesMAX4565EPP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4565EPP Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 20-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Supplier Device Package | 20-PDIP |
| Package | Bag |
| Base Product Number | MAX4565 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 4 |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Features | Bi-Directional, T-Switch Configuration |