MAX4565EWP OverviewIt is suitable for a wide range of applications, including {0}.
MAX4565EWP FeaturesMAX4565EWP ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4565EWP Special Purpose Analog Switches applications.
Aerospace
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295, 7.50mm Width) |
| Number of Pins | 20 |
| Supplier Device Package | 20-SOIC |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Retail Package |
| Mfr | Glenair |
| Product Status | Active |
| Turn-On Delay Time | 200 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Base Product Number | MAX4565 |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 60 Ohms |
| Off Time - Max | 100 ns |
| On Time - Max | 150 ns |
| Series | * |
| Packaging | Bulk |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Resistance | 60 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -45 °C |
| Applications | Video |
| Max Power Dissipation | 800 mW |
| Frequency | 350 MHz |
| Operating Supply Voltage | 2.7 V to 12 V |
| Configuration | 4 x SPST |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 12 V |
| Min Supply Voltage | 2.7 V |
| Operating Supply Current | 1 µA |
| Nominal Supply Current | 10 µA |
| Throw Configuration | SPST |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 350 MHz |
| Turn-Off Delay Time | 120 ns |
| Max Dual Supply Voltage | 6 V |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Switch Circuit | SPST |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 12V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±2.7V ~ 6V |
| Product | RF/Video Switches |
| Features | Bi-Directional, T-Switch Configuration |
| REACH SVHC | Unknown |
| Radiation Hardening | No |