MAX4567EPE OverviewIn the {0} package, it is used.
MAX4567EPE FeaturesMAX4567EPE ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4567EPE Special Purpose Analog Switches applications.
Autonomous vehicles & robots
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 16-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1997 |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Bi-Directional, Break-Before-Make, T-Switch Configuration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| Resistance | 60Ohm |
| Terminal Finish | Tin/Lead (Sn85Pb15) |
| Applications | Video |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | MAX4567 |
| Pin Count | 16 |
| JESD-30 Code | R-PDIP-T16 |
| Power Supplies | 3/5/+-5V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 12V |
| Min Supply Voltage | 2.7V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| Max Dual Supply Voltage | 6V |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 2.7V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 83 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch Circuit | SPDT |
| Switch-on Time-Max | 150ns |
| Switch-off Time-Max | 100ns |
| Length | 19.175mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |