MAX4571CAI+ OverviewThe chip should be run at a value of {0} so that it can function properly.
MAX4571CAI+ FeaturesMAX4571CAI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4571CAI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
Stagecraft
| Factory Lead Time | 7 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 1999 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Clickless, I2C |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Audio, Video |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 11 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.65mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4571 |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 5.25V |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 11 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| -3db Bandwidth | 150MHz |
| On-State Resistance (Max) | 35Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 50 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.8Ohm |
| Switch Circuit | SPST |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Switch-on Time-Max | 500ns |
| Switch-off Time-Max | 300ns |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~5.25V |
| Normal Position | NC |
| Length | 10.2mm |
| Height Seated (Max) | 1.99mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |