MAX4572CAI+ OverviewIt appears that the device has only {0} channels available to it.
MAX4572CAI+ FeaturesMAX4572CAI+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4572CAI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
Spooling or level wind
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-SSOP (0.209, 5.30mm Width) |
| Supplier Device Package | 28-SSOP |
| Weight | 0.333 lb (151.05g) |
| Approvals | CE, cULus, TUVgs |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX457 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Series | PSA15R |
| Size / Dimension | 2.82 L x 1.97 W x 1.31 H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm) |
| Part Status | Obsolete |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Power (Watts) | 15W |
| Efficiency | Level V |
| Number of Channels | 8 |
| Polarization | Positive Center |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Input Type | Multi-Blade (Sold Separately) |
| Voltage - Output | 5V |
| -3db Bandwidth | 150MHz |
| On-State Resistance (Max) | 35Ohm |
| Form | Wall Mount |
| Region Utilized | International |
| Cord Length | 59 (1.50m) |
| Input Connector | Multi-Blade |
| Output Connector | Barrel Plug, 1.7mm I.D. x 4.0mm O.D. x 10.0mm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 1:1, 2:1 |
| No Load Power Consumption | 300mW (Max) |
| Switch Circuit | SPST, SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V ~ 5.25V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | 2.7V ~ 5.25V |
| Features | Break-Before-Make, Clickless, I²C |