MAX4573EWI+ OverviewIt is for your convenience that this part includes {0} functions.
MAX4573EWI+ FeaturesMAX4573EWI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4573EWI+ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Surface Mount | YES |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 11 |
| Supply Voltage | 3V |
| Terminal Pitch | 1.27mm |
| Reach Compliance Code | compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Pin Count | 28 |
| JESD-30 Code | R-PDSO-G28 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Temperature (Max) | 85°C |
| Operating Temperature (Min) | -40°C |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.3V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Supply Voltage-Min (Vsup) | 2.7V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | AUDIO/VIDEO SWITCH |
| On-State Resistance (Max) | 90Ohm |
| Off-state Isolation-Nom | 50 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Switch-on Time-Max | 900ns |
| Switch-off Time-Max | 300ns |
| Length | 17.9mm |
| Height Seated (Max) | 2.65mm |
| Width | 7.5mm |
| RoHS Status | RoHS Compliant |