MAX4588CPI OverviewDepending on the setting, the operating temperature at {0} can be varied.
MAX4588CPI FeaturesMAX4588CPI ApplicationsThere are a lot of Rochester Electronics, LLC
MAX4588CPI Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 28-DIP (0.600, 15.24mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | Break-Before-Make, SPI, T-Switch Configration |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 28 |
| Terminal Finish | TIN LEAD |
| Applications | Video |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 240 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 5V |
| Reach Compliance Code | unknown |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Pin Count | 28 |
| Number of Channels | 2 |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.7V~12V ±2.7V~6V |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 180MHz |
| On-State Resistance (Max) | 60Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 4:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 74 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 1Ohm |
| Length | 34.795mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |