MAX459CQH+D OverviewTo give you a better understanding of this part, it includes {0} functions.
MAX459CQH+D FeaturesMAX459CQH+D ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX459CQH+D Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 44-LCC (J-Lead) |
| Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | 44-PLCC (16.59x16.59) |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX459 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| RoHS | Compliant |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Type | Amplifier |
| Max Operating Temperature | 70 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Applications | Video |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Bits | 16 |
| -3db Bandwidth | 90MHz |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 8:4 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | - |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Buffered, SPI |
| Lead Free | Contains Lead |