MAX4740HETE+ OverviewThis chip is designed to be run at a {0} voltage level. Please keep this in mind when using it.
MAX4740HETE+ FeaturesMAX4740HETE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4740HETE+ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Pins | 16 |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 900mOhm |
| Terminal Finish | Tin (Sn) |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| HTS Code | 8542.39.00.01 |
| Max Power Dissipation | 1.667W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 4 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Pin Count | 16 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Temperature Grade | INDUSTRIAL |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 1.6V |
| Operating Supply Current | 1μA |
| Nominal Supply Current | 300nA |
| Max Supply Current | 1μA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Turn On Delay Time | 210 ns |
| Supply Type | Single |
| Turn-Off Delay Time | 210 ns |
| Off-state Isolation-Nom | 64 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.06Ohm |
| Switch-on Time-Max | 70ns |
| Switch-off Time-Max | 55ns |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Width | 3mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |