MAX4818ETE+T OverviewIt has a total of {0} channels on it.
MAX4818ETE+T FeaturesMAX4818ETE+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4818ETE+T Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 16-TQFN (5x5) |
| Turn-On Delay Time | 50 µs |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4818 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Temperature Coefficient | 200 ppm/K |
| Resistance | 4.7 kOhm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Telecommunications |
| Power Rating | 0.75 W |
| Max Power Dissipation | 2.667 W |
| Resistor Type | General Purpose |
| Operating Supply Voltage | 9 V |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 11 V |
| Min Supply Voltage | 6 V |
| Operating Supply Current | 800 nA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Dual, Single |
| Bandwidth | 350 MHz |
| Turn-Off Delay Time | 1 µs |
| Max Dual Supply Voltage | 5.5 V |
| -3db Bandwidth | 350MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5Ohm |
| Min Dual Supply Voltage | 3 V |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Resistance Tolerance | 5 |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 6V ~ 11V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | ±3.3V ~ 5V |
| Features | T1/E1 |
| Product Length | 5 |
| Product Width | 2.5 |
| Radiation Hardening | No |