MAX4888AETI+T OverviewIt is used as part of the {0} package.
MAX4888AETI+T FeaturesMAX4888AETI+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4888AETI+T Special Purpose Analog Switches applications.
Backstop gauging
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 year ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 28 |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (3.5x5.5) |
| RoHS | Yes |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX4888 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel |
| Resistance | 7 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | PCI Express® |
| Configuration | 4 x SPDT |
| Number of Channels | 4 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 1.65 V |
| Operating Supply Current | 60 µA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm (Typ) |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 1.65V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | - |