MAX4889BETO+ OverviewA variable range {0} of operating temperatures is provided.
MAX4889BETO+ FeaturesMAX4889BETO+ ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4889BETO+ Special Purpose Analog Switches applications.
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 month ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 42 |
| Supplier Device Package | 42-TQFN (3.5x9) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package Quantity | 1 |
| Package | Box |
| Mfr | Rust-Oleum |
| Product Status | Active |
| Base Product Number | MAX4889 |
| MSL | MSL 1 - Unlimited |
| Turn-On Delay Time | 80 ns |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Dual Supply Voltage | - |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| Supply Voltage - Min | 1.65 V |
| On Resistance - Max | 7 Ohms |
| Off Time - Max | 50 ns |
| On Time - Max | 250 ns |
| Maximum Dual Supply Voltage | - |
| Series | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Type | Anti-Slip High Performance Epoxy Floor Coating |
| Resistance | 7 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | PCI Express® |
| Max Power Dissipation | 2.857 W |
| Configuration | 8 x SPDT |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 1 mA |
| Throw Configuration | SPDT |
| Propagation Delay | 50 ps |
| Supply Type | Single |
| Size | 1 Gallon |
| Turn-Off Delay Time | 15 ns |
| Specifications | Safety Yellow |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | 7Ohm (Typ) |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | - |
| Width | 3.6 mm |
| Height | 750 µm |
| Length | 9.1 mm |
| REACH SVHC | Unknown |