MAX4891ETJ+T OverviewIt is used in conjunction with the package {0}.
MAX4891ETJ+T FeaturesMAX4891ETJ+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4891ETJ+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 32-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 32 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2009 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Differential Compatibility, LAN, 1000 Base-T |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 32 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 5.5Ohm |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | Networking |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4891 |
| Pin Count | 32 |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 280μA |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 650MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5.5Ohm |
| Telecom IC Type | LAN SWITCHING CIRCUIT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Length | 5mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 months ago) |
| Supplier Device Package | 32-TQFN (5x5) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX4891 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Packaging | Tape & Reel |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 5.5 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Configuration | 8 x SPST |
| Number of Channels | 5 |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Min Supply Voltage | 3 V |
| Operating Supply Current | 280 µA |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | Differential Compatibility, LAN, 1000 Base-T |