MAX4892ETX+ OverviewIt takes advantage of the {0} package to perform its functions.
MAX4892ETX+ FeaturesMAX4892ETX+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4892ETX+ Special Purpose Analog Switches applications.
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
Registration mark timing
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 36 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2006 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Differential Compatibility, LAN, 1000 Base-T |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 36 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 5.5Ohm |
| Applications | Networking |
| Max Power Dissipation | 2.76W |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4892 |
| Pin Count | 36 |
| Number of Channels | 8 |
| Max Supply Voltage | 3.6V |
| Min Supply Voltage | 3V |
| Operating Supply Current | 280μA |
| Propagation Delay | 150 ps |
| Turn On Delay Time | 50 ns |
| Supply Type | Single |
| Bandwidth | 1 GHz |
| Turn-Off Delay Time | 40 ns |
| -3db Bandwidth | 650MHz |
| On-State Resistance (Max) | 5.5Ohm |
| High Level Output Current | 120mA |
| Telecom IC Type | LAN SWITCHING CIRCUIT |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | SPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V~3.6V |
| Length | 6mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |