MAX4899EETE+ OverviewIt is possible to find {0} using this part.
MAX4899EETE+ FeaturesMAX4899EETE+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4899EETE+ Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 16 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tube |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Feature | Fault Protection, USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 16 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Applications | USB |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 2 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4899 |
| Pin Count | 16 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Power Supplies | 3/3.3V |
| Number of Channels | 2 |
| Analog IC - Other Type | SINGLE-ENDED MULTIPLEXER |
| Supply Current-Max (Isup) | 0.6mA |
| -3db Bandwidth | 425MHz |
| On-State Resistance (Max) | 12Ohm |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 3:1 |
| Off-state Isolation-Nom | 45 dB |
| On-state Resistance Match-Nom | 0.5Ohm |
| Switch Circuit | SP3T |
| Switching | MAKE-BEFORE-BREAK |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.7V~3.6V |
| Length | 3mm |
| Height Seated (Max) | 0.8mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |