MAX4938CTN+T OverviewIn order to get the best performance out of this chip, it should be run at {0}.
MAX4938CTN+T FeaturesMAX4938CTN+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4938CTN+T Special Purpose Analog Switches applications.
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
Printing
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 56-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 56 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 56 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Applications | Ultrasound |
| Terminal Position | QUAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 225 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Base Part Number | MAX4938 |
| Output | SEPARATE OUTPUT |
| Number of Channels | 8 |
| Analog IC - Other Type | ANALOG CIRCUIT |
| Operating Supply Current | 1.5mA |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 1.62V~5.5V ±2.7V~5.5V |
| Supply Type | Dual, Single |
| Neg Supply Voltage-Nom (Vsup) | -5V |
| -3db Bandwidth | 65MHz |
| Switching | BREAK-BEFORE-MAKE |
| Length | 11mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |