MAX4950ACTX+T OverviewTransport is made easy with power buffer packaging in 36-WFQFN Exposed Pad.An easy-to-adjust universal mout.Typical Buffer, ReDriver type.The op amp buffer uses 3V ~ 3.6V voltage to operate.Maintaining output quality requires cooperation between 2 channels.There is - input facilitation.A 0°C ~ 70°C should be set as the operating temperature in order to avoid malfunctions.In addition to PCIe, this operational amplifier buffer targets other applications.In -, it outputs.Basically, it's a 130mA op amp buffer.This splitter is from -.
MAX4950ACTX+T Features2 channels.
Mainly used in PCIe.
MAX4950ACTX+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4950ACTX+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Cellular Phone Base Stations
Add/Drop Muxes
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 36-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 36-TQFN (6x6) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4950 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | PCIe |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Output | - |
| Number of Channels | 2 |
| Current - Supply | 130mA |
| Input | - |
| Data Rate (Max) | - |
| Delay Time | 280ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |