MAX4950CTO+T OverviewPackaging is convenient because power buffer comes in 42-WFQFN Exposed Pad.A universal mount that's easy to adapt.Type-wise, this is a Buffer, ReDriver.To operate, this op amp buffer needs 3V ~ 3.6V voltage.In order to maintain a high standard of output, 4 channels cooperate together.There is no input provided by it.It is recommended to set the operating temperature to 0°C ~ 70°C to avoid any malfunctions.The operational amplifier buffer targets PCIe applications and others.- is the output unit.In this case, they are 262mA op amp buffers.There is a splitter in this picture that comes from -.
MAX4950CTO+T Features4 channels.
Mainly used in PCIe.
MAX4950CTO+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4950CTO+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
Industrial/Embedded PC
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 42-WFQFN Exposed Pad |
| Supplier Device Package | 42-TQFN (3.5x9) |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4950 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Obsolete |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | PCIe |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Output | - |
| Number of Channels | 4 |
| Current - Supply | 262mA |
| Input | - |
| Data Rate (Max) | - |
| Delay Time | 280ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output De-Emphasis |