MAX4951BECTP+ OverviewTo make transportation easier, the power buffer is packaged in a 20-WFQFN Exposed Pad.Packaged in Tube and ready for power buffer.An easy-to-adapt universal mount.A Buffer, ReDriver is a typical type.For its operation, this op amp buffer uses a voltage of 3V~3.6V.It is important for 1 channels to work together to ensure quality output.If you want to avoid malfunction, set the operating temperature to 0°C~70°C.Application-specific operational amplifier buffers such as this one are targeted at eSATA and other markets.For more pin-to-pin solutions, try "MAX4951".On the op amp buffer, you will find 20 terminals.There is a peak reflow temperature of NOT SPECIFIED for this power buffer.3.3V voltage provides the splitter with the power it needs to handle a wide range of demanding tasks.The 20 pins are on it.There are 77mA op amp buffers in it.A Surface Mount hole is available for mounting it on a PCB or another board.In the most extreme case, this splitter dissipates 2.051W watts.
MAX4951BECTP+ Features1 channels.
Mainly used in eSATA.
MAX4951BECTP+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4951BECTP+ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Digital Crossconnects
Network Switches/Routers
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2010 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 20 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | eSATA |
| Max Power Dissipation | 2.051W |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4951 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Number of Channels | 1 |
| Propagation Delay | 240 ps |
| Turn On Delay Time | 150 ps |
| Current - Supply | 77mA |
| Logic Function | Buffer |
| Low Level Output Current | 500μA |
| Data Rate (Max) | 3Gbps |
| Built-in Protections | TRANSIENT |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Height | 750μm |
| Length | 4.1mm |
| Width | 4.1mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |