MAX4951CCTP+T OverviewPackaged in 20-WFQFN Exposed Pad for power buffer easy transportation.The package is ready for power buffer in Tape & Reel (TR) pieces.Easily adaptable Surface Mount universal mouthpiece.As for types, this is your typical Buffer, ReDriver.The op amp buffer works at 3V~3.6V voltage.As a result, 1 channels collaborate to maintain output quality.To avoid malfunctioning, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.Operational amplifier buffers like this are designed to target applications like eSATA and others.Get more pin-to-pin solutions by searching with "MAX4951".With 20 pins, it is connected.As the name suggests, they are a 70mA op amp buffers.This board has a Surface Mount hole for mounting on a PCB or other board.
MAX4951CCTP+T Features1 channels.
Mainly used in eSATA.
MAX4951CCTP+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4951CCTP+T Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
Communications Switchers
Storage Area Networks
| Factory Lead Time | 24 Weeks |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 20-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 20 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2011 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | eSATA |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Base Part Number | MAX4951 |
| Number of Channels | 1 |
| Current - Supply | 70mA |
| Data Rate (Max) | 6Gbps |
| Delay Time | 240ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |