MAX4952ACTI+ OverviewAs a convenience to the user, power buffer has been packaged in 28-WFQFN Exposed Pad.It has been packaged in Tube packages and is ready for power buffer.Surface Mount A universal mout for easy adaptation to a wide range of heads.It is a typical Buffer, ReDriver type, if we are talking about types.To operate this op amp buffer, it requires a voltage of 3V~3.6V volts.For the operational amplifier buffer to function properly, the operating temperature should be set to 0°C~70°C.There are several applications that this operational amplifier buffer targets, such as SAS, SATA applications and others.In order to find more pin-to-pin solutions that meet your special needs, you can search with "MAX4952".Reflow temperature at its peak is calculated to be NOT SPECIFIED.It is equipped with 28 pins.175mA op amp buffers, they are.For mounting on PCBs or other boards, there is a Surface Mount.
MAX4952ACTI+ FeaturesMainly used in SAS, SATA.
MAX4952ACTI+ ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4952ACTI+ Signal Buffers, Repeaters, Splitters applications.
Backplane Interconnect
Clock Distribution
Protection Switching
Loopback
Clock Distribution
Servers
Industrial PCs
Test Equipment
Desktop Computers
Laptop Computers (for External Video Cards)
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago) |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 28-WFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 28 |
| Operating Temperature | 0°C~70°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2009 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Buffer, ReDriver |
| Applications | SAS, SATA |
| Voltage - Supply | 3V~3.6V |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | MAX4952 |
| Polarity | Non-Inverting |
| Current - Supply | 175mA |
| Data Rate | 6 Gbps |
| Number of Output Lines | 2 |
| Delay Time | 300ps |
| Signal Conditioning | Input Equalization, Output Pre-Emphasis |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Supplier Device Package | 28-TQFN (3.5x5.5) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package | Tube |
| Base Product Number | MAX4952 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 70 C |
| Supply Voltage - Max | 3.6 V |
| Minimum Operating Temperature | 0 C |
| Supply Voltage - Min | 3 V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Series | - |
| Subcategory | Logic ICs |
| Voltage - Supply | 3V ~ 3.6V |
| Output | - |
| Number of Channels | 2 |
| Operating Supply Current | 175 mA |
| Quiescent Current | 16 mA |
| Data Rate | 6 Gb/s |
| Input | - |
| Product Type | Buffers & Line Drivers |
| Number of Input Lines | 2 Input |
| Number of Output Lines | 2 Output |
| Data Rate (Max) | - |