MAX4983EEVB+T OverviewAn example of its use is in the {0} package.
MAX4983EEVB+T FeaturesMAX4983EEVB+T ApplicationsThere are a lot of Maxim Integrated
MAX4983EEVB+T Special Purpose Analog Switches applications.
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
Motor feedback
Packaging
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 10-UFQFN |
| Number of Pins | 10 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2010 |
| JESD-609 Code | e4 |
| Feature | USB 2.0 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 10 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Resistance | 10Ohm |
| Applications | USB |
| Max Power Dissipation | 559mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 0.4mm |
| Base Part Number | MAX4983 |
| Power Supplies | 3/5V |
| Number of Channels | 1 |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.8V |
| Operating Supply Current | 600nA |
| Data Rate | 480 Mbps |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | 950MHz |
| On-State Resistance (Max) | 10Ohm |
| High Level Output Current | 30mA |
| Switch Circuit | DPDT |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.8V~5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Supplier Device Package | 10-UTQFN (1.4x1.8) |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Schedule B | 8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/8542390000/85 |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| MSL | - |
| Package | Tape & Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®; |
| Base Product Number | MAX4983 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Maximum Operating Temperature | + 85 C |
| Minimum Operating Temperature | - 40 C |
| On Resistance - Max | 10 Ohms |
| Off Time - Max | 5 us |
| On Time - Max | 100 us |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Series | - |
| Resistance | 10 Ω |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Max Power Dissipation | 559 mW |
| Operating Supply Voltage | 3 V |
| Configuration | 1 x DPDT |
| Number of Channels | 2 |
| Max Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Supply Voltage | 2.8 V |
| Operating Supply Current | 600 nA |
| Throw Configuration | DPDT |
| High Level Output Current | 30 mA |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 2.8V ~ 5.5V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Product | USB 2.0 Switches |
| Features | USB 2.0 |