MAX4986ETO+T Overview{0} channels are present on the device.
MAX4986ETO+T FeaturesMAX4986ETO+T ApplicationsThere are a lot of Analog Devices
MAX4986ETO+T Special Purpose Analog Switches applications.
Ball screw positioning
Converting
Conveying
Cut-to-length
Filling
Food & beverage
Linear measurement
Material handling
Metal forming & fabrication
Mobile equipement
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 4 months ago) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-CLCC |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Pins | 42 |
| Supplier Device Package | 6-CLCC (7x5) |
| Manufacturer Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| RoHS | Compliant |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Base Product Number | MAX4986 |
| Mfr | Analog Devices Inc./Maxim Integrated |
| Product Status | Active |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Series | FemtoClock® NG |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Type | VCXO |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Applications | Telecommunications |
| Voltage - Supply | 3.135 V ~ 3.465 V |
| Frequency | 150MHz |
| Base Part Number | IDT8N4SV76KC |
| Number of Channels | 2 |
| Interface | SAS, SATA |
| Operating Supply Current | 145 mA |
| Current - Supply | 140mA |
| Logic Function | Demultiplexer, Multiplexer |
| Supply Type | Single |
| -3db Bandwidth | - |
| On-State Resistance (Max) | - |
| Multiplexer/Demultiplexer Circuit | 2:1 |
| Switch Circuit | - |
| Voltage - Supply, Single (V+) | 3V ~ 3.6V |
| Voltage - Supply, Dual (V±) | - |
| Features | SAS/SATA |
| Count | -- |